Tamamladığımız Projeler

2018

2 – Sıcak Yemek Dağıtımı

İlçemizde ikamet eden yaşlı, engelli, günlük ihtiyaçlarını karşılamakta zorluk çeken vatandaşlarımıza Ramazan ayı boyunca iftarlık sıcak yemek dağıtımı gerçekleştirilmektedir.

4 – AB Gençlik Programı Avrupa Gönüllü Hizmeti

Vakfımız Avrupa Birliği Bakanlığı Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi’nden akreditasyon almış ve Avrupa Gönüllü Hizmeti (AGH) kapsamında ev sahibi kuruluş olarak tanınmıştır. Bu kapsamda Vakfımız yapılacak projede AB ülkelerinden gelecek olan gönüllülere ev sahipliği yapacaktır.

5 – Tüp Bebek Projesi

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Acıbadem Sağlık Grubu’nun işbirliğiyle hayata geçen “Ailelerin Umut’u gerçek oluyor” projesiyle 2500 aileye çocuk sahibi olma imkanı sağlandı. SYD Vakıfları tarafından tespit edilen 2 bin 500 ailenin, konaklama masrafları yine SYD Vakıfları tarafından karşılandı, tedavi giderleri ise Acıbadem Sağlık Grubu tarafından üstlenildi. Proje kapsamında vakfımızdan yardım alan 4 aileye tüp bebek tedavisi uygulandı ve 1 aile çocuk sahibi oldu.

6 – Resmen Evleniyoruz

Proje; vatandaşlarımızın resmi nikahlı olmaması nedeniyle başvuramadıkları, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca verilen; “Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Yardım Programı, Şartlı Nakit Transferi Yardım Programı, Muhtaç Asker Aileleri Yardım Programı ”gibi düzenli merkezi yardımlardan faydalanabilmelerine imkân tanımaktadır.

7 – Temizim, Sağlıklıyım, Mutluyum

Sağlıklı bebeklerin mutlu bir ailenin temelini oluşturacağı düşüncesiyle başlatılan proje, bebeklerimizin en temel ihtiyaçlarını karşılamayı ve ailelerine destek olmayı hedeflemiştir. Bu kapsamda ŞNT yardımı alan vatandaşlarımızın 0-1 yaş aralığındaki çocuklarına “bebek bezi ve ıslak mendil” yardımı yapılmaktadır.

8 – İyiki Doğdun

Vakfımızdan yardım alan ailelerimizin çocuklarının doğum günleri, yaş gruplarına uygun olarak seçilen çeşitli hediyeler ile kutlanmaktadır.

9 – Dünya’ya Hoş Geldin Bebek

Proje kapsamında bebeğin doğumundan itibaren zaruri ihtiyaçları (bebek beşiği, bebek arabası, biberon seti, bebek bakım seti, hastane çıkış seti, bebek kıyafetleri ve bebek bezi) vakfımızca doğum hediyesi olarak karşılanmaktadır.

10 – Çocuğum, Üniversiteliyim

8 ile 14 yaş aralığındaki öğrenciler, Anadolu Üniversitesi’nin Çocuk Üniversitesi Programı kapsamında Üniversitenin çeşitli bölümlerinde (Eğlenceli Matematik, Sivil Havacılık, Doğada Matematik ve Evrenin Derinlikleri, Ben de Karikatür Çiziyorum Müziğin Dünyası  vb.)  eğitimlere katılmışlardır. Çeşitli müzelere, eğitim kurumlarına ve kültür parklarına geziler düzenlenmiştir.

11 – Takdiri, Teşekkürü Topla Gel

Eğitim öğretim dönemi sonunda, Takdir veya Teşekkür belgesini Vakfımıza getiren öğrencilerimize başarılarını ödüllendirmek adına çeşitli hediyeler verilmektedir.

12 – İlk Yardım Hayata Bağlar

ŞNT yardım programından faydalanan annelerimizin ilkyardım, önleyici sağlık ve güvenlik tedbirleri konusunda yetersiz ve bilinçsiz oldukları tespit edilmiş ve bu vatandaşlarımıza proje kapsamında ilk yardım eğitimi verilmiştir. Proje sayesinde olası kazalarda ilk müdahaleyi yapabilecek duruma gelmeleri sağlanmıştır.

13 – Bir Kitap Okudum

Vakfımıza kayıtlı ailelerin çocuklarına engin bir ufuk açmaları, bilgilerine bilgi katmaları ve boş vakitlerini verimli değerlendirilmeleri amacıyla seçme klasiklerden oluşan bir dizi kitap armağan ettik.

14 – Aileler Öğreniyor, Çocuklar Eğleniyor

Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi, Özel Eğitim Bölümü, Zihin Engellilerin Eğitimi Anabilim Dalı öğretim elemanları tarafından 2022 sayılı kanundan faydalanan Özel Gereksinimli Birey Ailelerine Yönelik Eğitim Programı düzenlenmiştir. Proje ile velilere; Kabul Süreci, Yasal Haklar,  Hizmetlere Ulaşma ve Becerilerin Kazandırılması eğitimi verilmiştir. Aileler yukarıdaki konular hakkında eğitim alırken çocukları da, Zihin Engellilerin Eğitimi Anabilim Dalı öğrencileri ile çeşitli etkinlikler gerçekleştirmişlerdir.

15 – Anneler Günü, Dünya Kadınlar Günü, Yaşlılar Haftası, 18 Mart Şehitleri Anma Günü, 19 Eylül Gaziler Günü Etkinlikleri

Özel gün ve haftalarda, vatandaşlarımızla çeşitli etkinlikler (Ev ziyaretleri, Toplu yemek, çeşitli hediyeler verilmesi v.s) düzenlenmektedir.

16 – Mevsimlik Tarım İşçilerine Yönelik Etkinlikler

Tarımsal faaliyetlerin yoğun olduğu yaz aylarında Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerimizden gelip, ilçemizin toplam 9 köyünde geçici olarak ikamet eden mevsimlik tarım işçilerine, vakfımız tarafından; erzak kolisi, kişisel ve genel temizlik ihtiyaçlarını karşılamak üzere temizlik malzemesi, çocuklar için oyuncak ve kitap yardımları yapılmaktadır. Ayrıca ramazan ayında iftar yemeği verilmektedir. İftar yemeği 4 kap yemek, tatlı, ayran, su ve ramazan pidesinden oluşmaktadır.

2017

1 – Erzak Kolisi ve Çocuk Kolisi

Vakfımız 3294 sayılı kanun kapsamındaki vatandaşlarımıza erzak kolisi dağıtımı yapmaktadır. İlçemizdeki 84 mahallede bulunan vatandaşlarımızın başvuruları beklenmeksizin adreslerine erzak kolileri teslim edilmektedir.

Ayrıca 2015 Ramazan ayından itibaren ihtiyaç sahibi ailelerimizin çocuklarına özel olarak hazırlanmış Çocuk Paketi dağıtılmaktadır.

2016

1 – Evde Bakım Hizmeti Projesi

Sosyal Hizmet Destek Projeleri kapsamında, İlçemiz sınırları içerisinde yaşayan yaşlı, özürlü ve bakıma muhtaç durumda bulunan 70 vatandaşımıza yönelik olarak hazırlanan Sosyal Hizmet Destek Projesi, Fon Kurulunca kabul edilmiştir. 06.03.2014 tarihinde uygulanmaya başlanan projede, yaşlı, özürlü ve bakıma muhtaç durumda bulunan 70 vatandaşımıza yine yardıma muhtaç vatandaşlarımız arasından istihdam edilecek 7 personel ile ev temizliği, kişisel bakım, tıbbi ve psikolojik destek, hastane refakat, resmi iş ve işlemlerin yürütülmesi gibi hizmetler verilmektedir.